A Demeter a legrégebbi és egyben legszigorúbb, nemzetközileg elismert német bio minősítés, mely 1928-ban jelent meg a biodinamikus gazdálkodásból származó termékek jelölése céljából.
Bár a nemzetközi Demeter mozgalom már több mint 85 éves, és minden földrészen, szinte minden országban képviselteti magát, a nemzetközi szervezet csak 1997-ben jött létre, pontosan azzal a céllal, hogy a laza szerveződésű, különböző nemzeti szintű biodinamikus szervezetek között egy szorosabb együttműködést valósítson meg mind jogi, gazdasági, mind pedig szellemi – spirituális szinten. A Demeter International több mint 40 országban jelen van, a Demeter gazdaságok száma pedig meghaladja a 4500-at közel 150 000 hektár területtel.
Magyarországon a Biodinamikus Közhasznú Egyesület biztosítja a szaktanácsadást a biodinamikus gazdaságok számára.
Mi is az a biodinamikus gazdálkodás?
Ez a gazdálkodási mód 1924-ben, Dr. Rudolf Steiner spirituális, a mezőgazdaságot megújító irányelvei révén jött létre. A biodinamizmus, a bios és a dinamika, az élet és a mozgás szavakból áll, és maga a gazdálkodás is a változások, ritmusok és ciklusok követésén alapul. A gazdaságot, mint organizmust szemléli és figyelembe veszi a táj alkotóelemeit és összefüggéseit. Ezekhez a ritmusokhoz (az év körforgása, a nap és a hold ritmusa) igazodik a Vetési naptár is, mely egy hangsúlyos eleme ennek a gazdálkodási formának. Egy új dimenzió bevezetésével a holisztikus megközelítési mód által, figyelembe veszi a kozmikus erőket melyek hatással vannak a talajra és az élőlényekre egyaránt. Ezen módszerek hatékonyságának bizonyítására több kísérletet is végrehajtottak, például Maria Thun, aki több évtizeden át figyelte a növények fejlődését, összefüggésben a vetési időpontokkal.
Akár csak az ökológiai módszerek, ez a gazdálkodás is alkalmazkodik a környezeti feltételekhez, és szerves trágya, komposzt segítségével törekszik a talajtermékenység fenntartására. A biodinamikus gazdaság, egy teljes biológiai körforgás, ciklus létrehozásával igyekszik megteremteni a zárt rendszert, melyben növény, állat, ember, talaj egészségben, egyensúlyban és harmóniában létezhet.
Ennek a finoman hangolt rendszernek a létrehozásában segítenek az állati és növényi kivonatokból készült preparátumok, melyek növelik a trágyák, komposztok hatékonyságát, segítenek a talajélet fenntartásában és a fény és kozmikus energiák hasznosításában. A preparátumok használata és a ritmikus összefüggések különleges teljesítményekre és minőségi termékek előállítására adnak lehetőséget. A biodinamikus termékek minősége és biztonsága messze túlmutat az ökológiai mezőgazdaság egyéb módszerein, szemléletében és gyakorlati szigorúságában az egyik legkövetkezetesebb és legelőrehaladottabb ökológiai gazdálkodási mód. Ezt a gazdálkodási módot és minőséget a Demeter védjeggyel ellátott termékek garantálják, melyek a bioboltok polcain itthon is megtalálhatóak.
A Nemzetközi Demeter Termelési és Feldolgozási Szabványok szigorú betartását átfogó ellenőrzési folyamat biztosítja, mely kiterjed a mezőgazdasági termeléstől és feldolgozástól kezdve egészen a végtermék csomagolásáig, tehát a teljes termelési folyamatra.
A Demeter előírások nemcsak kizárják a szintetikus szerek és kémiai növényvédőszerek használatát a növénytermesztésben, vagy a mesterséges adalékok használatát a feldolgozásban, hanem megkövetelik a termőtalajban és élelmiszer alapanyagokban zajló életfolyamatok erősítését és támogatását. Ehhez az állattenyésztés, és a nagyon is speciális, biodinamikus eljárások, köztük a trágyakezelés alkalmazása is hozzájárul.
Demeter minősítés a következő termékkategóriákban érhető el:
- Növények (gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek, takarmánynövények és legelők, stb.)
- Feldolgozott termékek (száraz termékek, kozmetikai és testápolási termékek, italok, friss termékek, stb.)
- Állatállományok (szarvasmarha, ló, sertés, baromfi, juh, stb.)
A Demeter minősítésű termékek jelentős része a gabonafélék és az ezekből feldolgozott termékek (pl. sütőipari termékek) között található. Magyarországon összesen közel 230 termék rendelkezik Demeter tanúsítvánnyal, a legtöbb a kozmetikai és testápolási termékek (Biola termékek), a tejtermékek és a gabonafélék termékcsoportjában.
A kozmetikumok esetében a tanúsítás legfontosabb előfeltétele, hogy a gyártó biodinamikus kertészetben termessze a kozmetikumok alapanyagait. A biodinamikus növények az ökogazdálkodásban termő növényeknél is életerősebbek, mert a földet, amelybe a növényeket ültetik nem csak komposzttal és állati trágyával kezelik, hanem olyan növényi preparátumokkal, mint kamilla, cickafark, macskagyökér és kvarckristályokkal készített, „dinamizált” preparátumokkal is.
A legtermészetesebb komponenseket rendkívül környezettudatos gazdálkodás egészíti ki, és természetesen a gyártóüzemre is számtalan Demeter előírás vonatkozik.
Kozmetikumokra vonatkozóan három jelölési kategóriát különít el a Demeter:
- Demeter termékként való normál tanúsítás: ha az összetevők legalább 90%-a mezőgazdasági eredetű, Demeter-művelésből származik és a névadó összetevő, – mint például a rózsaolaj a rózsakrémben – Demeter-minőségű. A Demeter logó ebben az esetben a csomagolás elején van.
- Kivételes tanúsítás legalább 66%-ban Demeter minősítésű összetevőket tartalmazó terméknél: ha az összetevők kevesebb, mint 90%-a Demeter-minőségben áll rendelkezésre, az összetevők 33 %-áig lehetnek „Demeterre való átállás alatt” vagy bio-tanúsítottak, vagy tartozhatnak a kevés, nem mezőgazdasági eredetű engedélyezett anyag közé. Ezt azonban egy megfelelő lábjegyzettel kell megadni az összetevőlistán, a Demeter-logó ebben az esetben is a csomagolás elejére kerülhet.
- A Demeter/Biodinamikus megjelölések használata az alapanyagoknál: az egyes összetevők az összetételi listában a „Demeter/Biodynamisch” jelzéssel lehetnek ellátva, de a Demeter-logó nem használható. Ebben az esetben a terméknek meg kell felelnie egy Demeter által elismert szervezet feltételrendszerének, például a BDIH, Ecocert, NaTrue vagy Cosmos.
Forrás:
http://www.demeter.net/
http://www.biodin.hu/