Az Ecocert az egyik legmegbízhatóbb, nemzetközileg is elismert francia biominősítés (FR-BIO-01), melyet 1991-ben mezőgazdászok hoztak létre a környezetbarát mezőgazdaság erősítése érdekében. Hivatalos, független ellenőrző és tanúsító szervezete az Ecocert Group, intézetük Európán kívül az Egyesült Államokban, Kanadában, Brazíliában, Marokkóban, Indiában és Japánban is megtalálható.
Az Ecocert minősítés 5 fő üzleti területre terjed ki:
- mezőgazdaság (állatok vagy növények)
- gyártó cégek (élelmiszeripari termékek feldolgozása)
- ökotermékek (kozmetikumok, textíliák, természetes tisztítószerek, háztartási illatosítók)
- fair trade kereskedelemből származó termékek (EFT – Ecocert Fair Trade)
- fenntartható fejlődés
A tanúsítás önkéntes folyamat. A minősítés alapos és hosszú ideig tartó vizsgálatok, ellenőrzések folyamán alakul ki, melyek kiterjednek a teljes termelési folyamatra. A tanúsítványt korlátozott időtartamra ítélik oda, amely alatt a tanúsító testület folyamatos ellenőrzést végez.
A tanúsítási eljárás
- A teljes termelési folyamatra (alapanyagok, feldolgozás, gyártás, csomagolás, címkézés, tárolás, forgalmazás) kiterjedő audit
- Az Ecocert követelményeknek való megfelelőség ellenőrzése
- Független szakmai testület dönt a minősítés odaítéléséről
Az Ecocert logót Magyarországon leggyakrabban kozmetikumokon találhatjuk meg.
Az Ecocert szabvány szigorú követelményeket állít a kozmetikumokkal szemben. Fontos szempont a termék és a gyártás környezetre gyakorolt hatása. Az Ecocert előírja a megújuló forrásokon alapuló összetevők használatát és a környezetbarát előállítási folyamatokat. A termékeken szigorúan fel kell tüntetni azok összetételét, megjelölve a bio alkotókat. A kozmetikum nem tartalmazhat génmanipulálásnak és radioaktív sugárzásnak kitett anyagokat, parabéneket, fenoxietanolt, nanorészecskéket, szilikont, PEG-et, szintetikus illatanyagokat és színezékeket, mesterséges zsírokat, ásványi olajt és állati eredetű összetevőket (kivéve az állatok által természetes úton termelt anyagokat: méz, tej, stb.). Illatosításra kizárólag az Ecocert által elismert természetes illatanyagok használhatóak. Elvárás, hogy a növényi kivonatokat, összetevőket környezetbarát technológiák alkalmazásával (pl. hideg sajtolás) állítsák elő.
Az összetevők tekintetében alapvetően két kategóriát különít el, illetve minősít az Ecocert: organikus kozmetikumokat és natúrkozmetikumokat. Ezekre egyaránt érvényes, hogy az összetevők 95 %-ának – beleértve a vizet is – természetes eredetűnek kell lennie. A két kategória közti különbséget a következő feltételek írják le:
Organikus kozmetikumok (Organic Cosmetic): a növényi nyersanyagok minimum 95%-ának bio-nak kell lennie, illetve az összetevők súlyának minimum 10%-a biogazdálkodásból kell, hogy származzon.
Natúrkozmetikumok (Natural Cosmetic): a növényi nyersanyagok minimum 50%-ának bio-nak kell lennie, illetve az összetevők súlyának minimum 5%-a biogazdálkodásból kell, hogy származzon.
A követelmények a csomagolást is szabályozzák, miszerint annak biológiailag lebomlónak vagy újrafelhasználhatónak kell lennie.
Az Ecocert szervezet környezet iránti elkötelezettsége jeléül 2010-ben létrehozta az Ecocert Vállalati Alapítványt (Ecocert Corporate Foundation), melynek célja, hogy támogató intézkedéseket hozzon világszerte a környezetvédelem, a jobb társadalmi feltételek és a kulturális örökség fenntartása érdekében.
Forrás:
http://www.ecocert.com/