Az Energy Star egy nemzetközi kezdeményezés, amelynek célja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklése. Az Energy Star programot 1992-ben az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala alapította, azóta Kanadában, Japánban, Új-Zélandon és Tajvanon is működik.
A program az energiatakarékos irodai berendezések kifejlesztését igyekszik elősegíteni, legfőbb kritériuma az energiahatékonyság, terméktípusonként kell az energiafelhasználási követelményeknek megfelelni.
Az Energy Star jelölést 2002 óta alkalmazzák az Európai Unióban is. A program célja az, hogy a meghatározott energiatakarékossági jellemzőkkel bíró termékeket tanúsítvánnyal lássák el. A rendszer fő eleme, hogy az elektromos készülékek – legyen szó asztali számítógépről, monitorról, nyomtatóról, fénymásolóról, faxról, szkennerről vagy multifunkciós berendezésről – egy előre megadott tétlenségi idő után energiatakarékos módba lépjenek illetve automatikusan kikapcsoljanak, amikor nem használják őket. A program feltételei néhány évente szigorodnak loss of weight.
Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal szerint az Energy Star specifikációinak megfelelő számítógépek energiafogyasztása (a kiválasztott energiagazdálkodási állapottól függően) 20-50 százalékkal alacsonyabb, mint a szabványnak nem megfelelő gépeké.
A programban való részvétel önkéntes és első sorban az ipar és az Egyesült Államok Környezetvédelmi Minisztériuma (EPA) közti partneri kapcsolaton alapul. Az Egyesült Államokban a kormányzati intézmények csak ilyen emblémával ellátott számítógépeket, monitorokat, nyomtatókat vásárolhatnak.
Mára az Energy Star-ral jelölhető termékek köre más termékekre is kibővült, mint pl. a légkondicionálókra vagy más irodai berendezésekre, háztartásokra és irodaházak minősítésére is.
Az EU ökocímke kritériumok energiafelhasználásra vonatkozó követelményeit is összehangolják az Energy Star határértékekkel.
Forrás:
http://www.energystar.gov/