A mobiltelefonos technológiák napról napra változnak. A mobiltelefon hulladék napjaink leggyorsabban növekvő hulladéktípusa, a világon évente 130 millió darab mobiltelefon kerül kidobásra. Ha karácsonyra kaptál egy telefont, lehet, hogy nyárra az már ódivatúnak számít. Annyi különféle mobiltelefon található a piacon, hogy igen nagy a kísértés, hogy néhány évente lecseréljük készülékünket. Sőt, valójában sokan ezt is teszik: az Európában található közel háromnegyed millió telefon-előfizető átlagosan másfél évente cseréli le a mobilját. Ettől igazán érdekesek a mobiltelefonok: nincs még egy olyan elektronikus készülék, amelyet ennyire sűrűn cserélnének. De vajon fenntartható-e ez az intenzív forgalom? Előfordul, hogy azért kell új telefon, mert a régi megsérült vagy elromlott, de sokszor csak a legújabb technológiára fáj a fogunk. Mielőtt megvennéd a legújabb modellt, gondolj bele, hogy milyen erőforrásokat használtak a gyártás során, kérdezd meg magadtól, hogy valóban szükséged van-e új telefonra. Az új telefonok olyan értékes fémeket tartalmaznak, amelyek készletei már kifogyóban vannak. Ha mindenképpen le szeretnéd cserélni a telefonod, akkor ajándékozd vagy add el, de elviheted a szelektív gyűjtőhelyre is. Ne maradjon a fiókban.
A mobiltelefon hasznosítása milyen előnyökkel jár a környezetünk számára?
– A mobiltelefonok hasznosítása révén, a mérgező vegyi anyagok nem hulladéklerakóban végzik
– A mobiltelefonok tartalmaznak ólom, arzén, berillium és egyéb mérgező vegyi anyagokat, amelyek szennyezhetik a talajt és talajvizet.
– Egy eldobott mobiltelefon 150. 000 liter talajvizet szennyez.
– A mobiltelefonok hasznosítása csökkenti a keresletet a környezetromboló módon bányászott nemesfémek és ásványok iránt.
Források:
http://www.hulladekmobil.hu/
http://www.generationawake.eu/hu
http://www.jovo_technikaja.abbcenter.com/?id=113871&cim=1