1989 őszén a skandináv államokban működő Északi Miniszterek Tanácsa (Nordic Council of Ministers) vezette be az egész északi régióra (Norvégia, Svédország, Finnország, Izland és Dánia) érvényes Nordic Swan (magyarul: Északi Hattyú) elnevezésű ökocímkézési rendszert. Ez a rendszer volt az első, több nemzetet is magába foglaló ökocímkézési rendszer.
Az Északi Hattyú az ISO1024 szerinti I-es típusú ökocímkék csoportjába tartozik.
A Nordic Swan létrehozásának egyik fő célja az ökocímkék egyre bővülő választékából adódó zűrzavar megszüntetése, a címkézési rendszerek harmonizációja volt.
A Nordic Swan ökocímkézési rendszerben a nemzeti illetékes testületek látják el az adminisztratív teendőket, melyeket az Északi Ökocímkéző Testület (Nordic Ecolabelling Board) koordinál.
Norvégiában a nemzeti illetékes testület, mint alapítvány működik, míg Svédországban, Finnországban, és Dániában az ökocímkézési testületek a nemzeti szabványügyi hivatal részeként működnek. Izlandon a program a Környezetvédelmi Minisztérium keretein belül folytatja tevékenységét.
A skandináv ökocímke logója
A Nordic Swan ökocímke egy repülő hattyút szimbolizáló embléma, melyhez kiegészítő szövegek kapcsolódnak. A kör alakú címke felső peremén az “északi környezetvédelmi címke” felirat látható az adott országnak megfelelő nyelven. A címke alatt található felirat szövegét a termékre vonatkozó feltételrendszer írja elő.
A Nordic Swan ökocímkézési rendelet előírása alapján a feliratnak fekete, a címkének padig fehér és zöld (bizonyos esetekben fekete-fehér) színűnek kell lennie.
A védjegyet 63 termékkategóriában ítélik oda. Az odaítélés a gyártási folyamatra összpontosítva történik, és annak alapján is, hogy a nyersanyagokat honnan szerzik be. A kritériumok átfogják a termék teljes életciklusát a nyersanyagoktól kezdve az energia- és vízfelhasználáson, a károsanyag-kibocsátáson, a hulladékkezelésen, az igazolt rostanyag-tartalmon és a vegyianyag-felhasználáson át a termék újra feldolgozhatóságáig.
Új minősítési feltételrendszerek kidolgozására minden érdekelt fél javaslatot tehet. A javaslatokat a nemzeti testületek regisztrálják és jelentik a testület vezetőségi ülésének. A feltételrendszerek általában három évig érvényesek, miután a változó technológiai feltételek és tudásanyag figyelembe vételével felülvizsgálják őket.
Pályázás és védjegyhasználat:
A címke megszerzéséhez az északi régió tagországaiból származó pályázó az adott ország nemzeti illetékes testületéhez nyújtja be a pályázatát. A nem tagországból származó pályázó annak az országnak a nemzeti illetékes testületéhez nyújthatja be a pályázatát, ahol az adott feltételrendszert kidolgozták.
A védjegy megszerzésével a gyártó jogosultságot szerez annak a többi tagországban történő használatára is, de azt csak külön regisztrációs díj ellenében használhatja az egyes tagországokban. A védjegyhasználati jog érvényessége az adott kritérium érvényességi idejétől függ. Ha a kritériumokban változás történik, újabb pályázatot kell beadni. Ha a kritériumok érvényességét változtatás nélkül fogadják el nem szükséges újabb pályázat benyújtása.
A címkét a terméken és annak csomagolásán lehet feltüntetni. Minden egyes engedélyhez egy hatjegyű azonosító szám tartozik, amit a címkével együtt fel kell tüntetni. A feltételek teljesülésének ellenőrzésére és az esetleges nem megfelelőségek feltárására az illetékes testület bizonyos időközönként helyszíni szemlét tarthat a védjegyhasználónál. Súlyos nem megfelelőségek vagy esetleges visszaélés esetén a védjegyhasználati jogot visszavonják.
Az Északi Hattyú termékcsoportjai a teljesség igénye nélkül:
- Alternatív vegytisztítás
- Audiovizuális berendezések
- Akkumulátorok
- Bio üzemanyag
- Gyertyák
- Autó- és csónakápolási termékek
- Vegyi építési termékek
- Tisztítószerek
- Zárt WC-rendszerek
- Kávészűrők
- Komposzt ládák
- Kompresszorok
- Számítógépek
- Másoló- és nyomópapírok
- Kozmetikai termékek
- Jégtelenítők
- Mosogatógép-tisztítószerek
- Gépi mosószerek professzionális használatra
- Mosogatógépek
- Eldobható zacskók, csövek és tartozékok az egészségügyben
- Tartós fa, hagyományosan impregnált fa alternatívája
- Mikroszálas tisztító termékek
- Filmképző padlóápoló termékek
- Padlóburkolatok
- Üzemanyag
- Bútor és szerelvények
- Zsírpapír
- Kézi mosogatószerek
- Hőszivattyúk
- Szállodák és ifjúsági szállók
- Képalkotó berendezések
- Beltéri festékek és lakkok
- Ipari tisztító- és zsírtalanító szerek
- Mosoda / textil Szolgáltatások
- Mosószerek és folttisztító
- Mosószerek professzionális használatra
- Kenőanyagok
- Gépek parkok és kertek karbantartására
- Kerti bútorok és játszótéri felszerelések
- Épületdíszítő és bútoripari panelek
- Papír borítékok
- Fényképészeti fejlesztések szolgáltatások
- Nyomdai szolgáltatások
- Újratölthető akkumulátorok és akkumulátortöltők
- Hűtők és fagyasztók
- Éttermek
- Egészségügyi termékek
- Sampon, kondicionáló, tusfürdő, folyékony és szilárd szappan
- Kis házak, lakóházak és az iskolaépületek
- Kazánok
- Kályhák
- Szupermarketek, élelmiszerboltok
- Textil és bőr termékek
- Selyempapír
- Festékkazetták
- Játékok
- Mosógépek
- Jármű gumiabroncsok
- Járműmosás létesítmények
- Ablakok és külső ajtók
- Íróeszközök
Forrás:
http://www.nordic-ecolabel.org/
http://okocimke.kvvm.hu/public_hun/?ppid=1430000